Norska regeringen bjuder in Lago
Pressmeddelande från: Södertälje kommun 2009-02-10
Kommunstyrelsens ordförande i Södertälje Anders Lago (S) föreläser under tisdagen om Sveriges och Södertäljes flyktingmottagande på en konferens om asyl- och flyktingfrågor i Oslo. Han har bjudits in av Dag Terje Andersen (AP), Arbetsmarknads och integrationsminister i den norska regeringen. I konferensen deltar delar av den norska regeringen samt samtliga kommunstyrelseordföranden från de norska kommuner som tar emot flyktingar.
− Till Södertälje har det under de senaste åren flyttat in 7000 flyktingar från Irak. Självklart finns det då en nyfikenhet på Södertälje och de nya metoder och verktyg vi utvecklat, säger Anders Lago, kommunstyrelsens ordförande i Södertälje kommun.
− Jag kommer också lyfta upp Södertäljes krav på den svenska regeringen, en lagändring som gör det möjlighet att begränsa inflödet till Södertälje, säger Anders Lago.
Anders Lago kommer att berätta om kommunens krav på ett mer solidariskt flyktingmottagande för bättre spridning av flyktingar som kommer till Sverige. Han kommer även att berätta om hur Södertälje kommun ändrat sitt sätt att arbeta med flyktingarna så att de snabbare kan etablera sig i det svenska samhället och på den svenska arbetsmarknaden.
Under 2008 kom 824 flyktingar anlända till Södertälje kommun varav 796 från Irak, fler irakier än någon annan svensk kommun. Under 2007 kom 1326 flyktingar till Södertälje, 1221 var flyktingar från Irak.