Publicerad: 2010-06-04
Det började med att två polischefer under en lunch i Södertälje 2004 fick en idé. Många av restaurangens gäster hade utländsk bakgrund och de slogs av hur få av dem som representerades på den egna arbetsplatsen.
Spira startades i Södertälje 2005 och finns nu i Stockholm län, Skåne och Västra Götaland.
Antalet Spira-anställda i Södertälje är idag 5 stycken. Av 17 spiradeltagare från 2005 i Södertälje har 7 deltagare kommit in på polishögskolan. Vissa av dessa är färdiga poliser och några polisaspiranter. Totalt har 16 anknytning till polisväsendet idag, antingen som polis eller som civilanställd.
Spira Stockholm vänder sig till ungdomar mellan 18 och 24 år som har en utomnordisk bakgrund som varit arbetslösa en längre tid och är bosatta i Stockholms län.
– Spira Stockholm får 2010 års pris för sitt viktiga arbete med Stockholms internationalisering. Spira ger fler ungdomar med invandrarbakgrund en bra plattform för sitt yrkesliv, och ökar den internationella mångfalden inom polisen, sa socialborgarrådet Ulf Kristersson i samband med nomineringen tidigare i vår.
Nelson Mandela-priset delas i år ut av Stockholms stad för 13:e året i rad. Priset syftar till att uppmärksamma goda initiativ som ökar integrationen i Stockholm.
– Det är när man möts i verkligheten man kan påverka och göra skillnad. Det känns stort och viktigt att projektet uppmärksammas, säger Kia Samrell, initiativtagare till projekt Spira och projektledare.
Priset och prissumman på 50 000 kronor överlämnas till projektledare Kia Samrell i samband med medborgarskapsceremonien i Stockholms stadshus på nationaldagen, den 6 juni 2010.
Läs mer på polisen.se: http://www.polisen.se/Stockholms_lan/Aktuellt/Nyheter/Stockholm/april-juni/Nelson-Mandela-pris-till-Stockholmspolisen/
Kia Samrell, initiativtagare och projektledare för Spira, kan ge information om du vill veta mer: 08-401 00 96, 070-890 66 11.
Fakta om Spira Stockholm:
Spira Stockholm är ett mångfaldsprojekt som vänder sig till unga långtidsarbetslösa och syftar till att öka deras möjligheter att etablera sig på arbetsmarknaden. Projektet finansieras av regeringen, ESF-rådet och Polismyndigheten i Stockholms län.
Här är en bild från vårt Spira-arbete: http://www.flickr.com/photos/50492475@N05/4669145216/
Läs mer om Spira här: http://www.polisen.se/Stockholms_lan/Om-polisen/lan/St/op/Polisen-i-Stockholms-lan/projekt-och-samverkan/spira/
Agora - dialogportalen för ditt Södertälje Tänk på att hålla en god ton i kommentarer och inlägg.
Läs mer