För att Södertäljes historia ska bli mer tillgänglig har man skapat Tidslinjen. En linje om hur Södertälje vuxit de senaste 1 200 åren och blivit den stad vi känner igen idag. Nu finns boken om Tidslinjen till försäljning.
Boken om Tidslinjen finns till försäljning hos turistbyrån och Södertälje stadshus restaurang. Den finns på svenska, engelska, arabiska och finska och kostar 62 kronor. Vid köp av 10 böcker eller fler är priset 50 kr styck.

Tidslinjen finns intalad på fyra olika språk: svenska, arabiska, finska och engelska. På sodertalj.se kan du också utforska Tidslinjen, nu på svenska och inom kort på de tre andra språken.
Förhoppningen är att Tidslinjen, förutom att berika allmänheten och turister med Södertäljes historia, även ska kunna användas i skolan inom exempelvis språk- och historieundervisningen.