På midsommarafton, 19 juni, klockan 9-12 kommer programledarna Anders Olsson och Pär Fontander från Radio Stockholm att vara på plats på Torekällberget och sända live. Musik blandas med olika inslag och intervjuer.
-Vi tänkte att det var dags att ge sig utanför Stockholm. Södertälje kan slå sig för bröstet! Midsommar på Torekällberget är ett välkänt begrepp, så vi valde att vara här, säger Anders Olsson, programledare Radio Stockholms midsommar.
Radio Stockholm kommer att följa Torekällbergets förberedelser inför dagen.
Traditionen med midsommar på Torekällberget går långt tillbaka. Det är ett traditionellt firande med dans runt stången, Södertälje folkdanslag uppträder, smakprov av Sorundatårta i Råbygården, lotterier, hoppborg, karusell, öppet i kaffer och affärer, häst- och vagnsturer och naturligtvis museets ordinarie utbud med ponnyridning och annat spännande. I stadsmuseet pågår utställningen Grödingebrudar – brudkläder från då och nu och pysselverkstan är naturligtvis öppen. Arrangemanget är ett samarbete mellan Solberga konfektyr och Torekällberget.
-Vi försöker utveckla våra samlande arrangemang och ceremonier, som Nationaldagen och midsommarfirandet och vill att Torekällberget ska vara den naturliga mötesplatsen för alla i Södertälje. Södertälje behöver sina mötesplatser och Torekällberget är uppskattat av alla, och kanske framför allt barnfamiljerna. Att Radio Stockholm valt att sända från oss på midsommar hjälper till att sätta fokus på berget och lockar förhoppningsvis ännu fler Södertäljebor att sluta upp på midsommar, säger Staffan Jonsson, kultur- och fritidschef i Södertälje kommun.
Plats: Torekällberget i Södertälje.
Tid: Fredagen den 19 juni, 10-17. Radio Stockholm sänder live 9-12. Stången reses kl 15.
Pris: 40 kr vuxna och gratis för alla under 18 år.