Den olyckliga hanteringen av vattenprover i Farstanäsviken i augusti 2008 har lett till skadeståndsanspråk från Farstanäs Camping. Miljökontoret utreder frågan tillsammans med kommunens jurist Caroline Dexfalk. Miljönämnden får information under hand.
Vid provtagning av vattnet i Farstanäsviken den 5 augusti 2008 visade provet att badvattnet var dåligt. Enligt reglerna ska nästa prov tas inom tre dygn. Om prov två visar på bra vattenkvalitet ska ett tredje kontrollprov tas.
Miljökontoret tog inte prov nr två inom tre dygn och Södertäljes miljöchef Lars Johansson beklagar det inträffade.
Att en viss badplats får en ”röd prick” i den årliga EU-rapporten betyder inte att vattnet är farligt att bada i utan ska påvisa vilka bad som behöver åtgärdas för att säkerställa en bra badvattenkvalitet för allmänheten.
Om prov två visar på förhöjda bakteriehalter måste miljökontoret ställa krav på den som förvaltar badet. Beroende på vad som orsakar problemen behöver olika åtgärder vidtas. Vid Eklundsnäsbadet valde kommunen att avliva de nedsmutsande gässen redan efter det första vattenprovet. Att se över stranden och dess utformning kan vara en annan åtgärd.
Enligt Farstanäs Camping beror årets minskade besöksantal på rödlistningen som troligen beror på att prov två inte togs i augusti 2008. Den lägre beläggningen har gett campingen ekonomiska förluster och företaget har därför skickat in skadeståndskrav till kommunen.