Kommunalråd

I Södertälje kommun har den politiska majoriteten fyra kommunalråd. Vi har också ett kommunalråd i opposition och fyra deltidsarvoderade gruppledare.

Bild på Boel Godner

Boel Godner (S)

Kommunstyrelsens ordförande Telefon: 08-523 068 65 E-post: boel.godner@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Elof Hansjons

Elof Hansjons (S)

Kommunalråd Telefon: 08-523 025 78 E-post: elof.hansjons@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Hanna Klingborg

Hanna Klingborg (MP)

Kommunalråd Telefon: 08-523 049 22 E-post: hanna.klingborg@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Tage  Gripenstam

Tage Gripenstam (C)

Kommunalråd Telefon: 08-523 037 03 E-post: tage.gripenstam@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på David  Winerdal

David Winerdal (KD)

Kommunalråd Telefon: 08-523 068 93 E-post: david.winerdal@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Alexander  Rosenberg

Alexander Rosenberg (M)

Oppositionsråd Telefon: 08-523 063 50 E-post: alexander.rosenberg@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Beata Milewczyk

Beata Milewczyk (SD)

Gruppledare Telefon: 08-523 069 15 E-post: beata.milewczyk@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Metin Hawsho

Metin Hawsho (L)

Gruppledare Telefon: 08-523 061 82 E-post: metin.hawsho@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Linda Sjögren (V)

Linda Sjögren (V)

Gruppledare Telefon: 08-523 062 90 E-post: linda.sjogren@sodertalje.se Adress: Campusgatan 26, 151 89 Södertälje
Bild på Joakim Granberg (RP)

Joakim Granberg (RP)

Gruppledare Telefon: 070-495 55 50 E-post: joakim.granberg@sodertalje.se