Struerpriset

Struerpriset har delats ut sedan 1971 till föregående års bästa idrottsprestation, individuellt eller i lag. Priset delas ut till en eller flera ungdomar som under året fyller högst 18 år och som tävlar för en förening i Södertälje kommun.

Prissumman är på 10 000 kr för idrottsprestation 2018. Priset delas ut i samband med nationaldagsfirandet på Torekällberget den 6 juni. 

Kriterier

  • Ungdom som under 2018 fyllt högst 18 år
  • Tävlar för en förening i Södertälje
  • Individuellt eller som lag
  • Vem som helst kan nominera

Södertäljes danska vänort Struer överlämnade i samband med invigningen av Scaniarinken den 2 oktober 1970 ett hederspris som årligen delas ut. Sedan 1971 har priset delats ut. För komplett lista över alla vinnare se nedan. 

Nominera här.

Sista datum för nominering 5 maj.
Vinnaren av priset får besked senast den 19 maj. 

Alla Struerprisvinnare

  • 1971              Lars Erik Ståhl, Kanot
  • 1972              Torbjörn Winzell, Motorcykel
  • 1973              Siw Gustavsson, Gång
  • 1974              Dag Östlin – Kanot
  • 1975              Caroline Eriksson, Simning
  • 1976              Per Möller, Gång
  • 1977              Jorma Kotilainen, Brottning
  • 1978              Kalle Sundqvist, Kanot
  • 1979              Anne-Christine Carlström, Skidor
  • 1980              Hillevi Larsson, Orientering
  • 1981              Jonas Hallgren, Simning
  • 1982              Marie Bergström, Bangolf
  • 1983              Hans Norin, Friidrott
  • 1984              Anders Bladh, Simning
  • 1985              Jan Korpela, Brottning
  • 1986              Sofi Nygren, Simning
  • 1987              Malin Ewerlöf, Friidrott
  • 1988              Maria Bertilsköld, Golf
  • 1989              Patrik Nordin, Skidor
  • 1990              Milton Ryttarbris, Go-kart
  • 1991              Ronni Hansson, Brottning
  • 1992              Jonas Kimstrand, Cykel
  • 1993              Anna Karin Rantzow, Simning
  • 1994              Johan Jilborg, Simning
  • 1995              Joachim Johansson, Tennis
  • 1996              Anna Peterson, Friidrott
  • 1997              Lisa Nilsson, Simning
  • 1998              Inget pris
  • 1999              Linnea Tossavainen, Simning
  • 2000              Inget pris
  • 2001              Hanna Eriksson, Simning
  • 2002              Inget pris
  • 2003              Inget pris
  • 2004              Sandra Andersson, Volleyboll
  • 2005              Cassandra Ankarskiöld, Ridning
  • 2006              Adis Licina, Simning
  • 2007              Louice Halvarsson, Basket
  • 2008              Caroline Kållberg, Tennis
  • 2009              Tilda Avesson, Judo
  • 2010              Vinko Paradzik, Simhopp
  • 2011              Sara Rönnby, Friidrott
  • 2012              Kevin Bisse, Fotboll
  • 2013              David Pastranak Hockey
  • 2014              Jack Kock Cykel
  • 2015              Maria Lindius Bowling
  • 2016              Björn Seeliger Simning
  • 2017              David Ahlqvist