Personal

Kontaktuppgifter för personal på Wendela Hebbegymnasiet:

Skolledare

Carina Bodin Fröidstedt
Tel: 08-52306354
carina.bodinfroidstedt@sodertalje.se 
TF Rektor 
Halima Poljo
Tel: 08-52301475
halima.poljo@sodertalje.se 
TF Biträdande rektor 
Viveca Adler
Tel: 08-52303639
viveca.adler@sodertalje.se 
TF Biträdande rektor/kurator 

Elevhälsa

Maria Andersson
Tel: 08-52301831
maria.c.andersson@sodertalje.se 
Skolsköterska 
Karin Hillered
Tel: 08-52304132
karin.hillered@sodertalje.se 
Skolsköterska språkintroduktion 

Administration

Anne Karlsson
Tel: 08-52306065
anne.karlsson@sodertalje.se 
Skoladministratör personal 
Lilian Sleyman
Tel: 08-52301733
lilian.sleyman@sodertalje.se 
Skoladministratör elever 
Ann Ljungqvist
Tel: 08-52303446
ann.ljungqvist@sodertalje.se 
Ekonomi 
Halima Poljo
Tel: 08-52301475
halima.poljo@sodertalje.se 
Studievägledare för nationella program: estetiska programmet, teknikprogrammet och samhällsvetenskapliga programmet 
Martin Viberg
Tel: 08-52304735
martin.viberg@sodertalje.se 
Studievägledare för språkintroduktion 
Thor Pleijel
Tel: 08-52304242
thor.pleijel@sodertalje.se 
Studievägledare för individuellt alternativ ASK 

Vaktmästeri

Jari Kälviäinen
Tel: 08-52306872
jari.kalviainen@sodertalje.se 
Vaktmästare 
Mika Virtanen
Tel: 08-52304940
mikael.virtanen@sodertalje.se 
Vaktmästare och elevassistent 

Teknik/IT

Kristofer Smålander
Tel: 08-52304151
kristofer@wendelahebbegymnasiet.se 
Support 
Magnus Johansson
Tel: 08-52306353
magnus@wendelahebbegymnasiet.se 
Datortekniker 
Tony Pettersson
Tel: 08-52301826
tony.pettersson@sodertalje.se 
Tekniker 

Bibliotek

Zinaida Hodzic
Tel: 08-52302735
zinaida.hodzic@sodertalje.se 
Bibliotekarie 
Anna Robertsson
Tel: 08-52306611
anna.robertsson@sodertalje.se 
Biblioteksassistent 

Café

Daniel Bektas
Tel: 08-52302537 
 

Lärare

Akira Wizelius (AWs)
Tel: 08-52303645
akira.wizelius@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Anders Fällman (AFn)
Tel: 08-52304146
anders.fallman@sodertalje.se 
Foto, Film & animation
Annelie Granqvist (AGt)
Tel: 08-52304033
annelie.granqvist@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Annette Larsson (ALn)
Tel: 08-52302262
annette.larsson@sodertalje.se 
Språkintro 
Ari Stockås (ASå)
Tel: 08-52304176
ari.stockas@sodertalje.se 
Musik 
Beatrisa Hellström (BHm)
Tel: 08-52304150
beatrisa.hellstrom@sodertalje.se 
Musik 
Bengt Gustafsson (BGn)
Tel: 08-52304147
bengt.gustafsson@sodertalje.se 
Musik 
Birgitta Sonnerby (BSy)
Tel: 08-52302642
birgitta.sonnerby@sodertalje.se 
Svenska/svenska som andra språk 
Cecilia Lindborg (CLg)
Tel: 08-52304157
cecilia.lindborg@sodertalje.se 
Bild 
Cecilia Ogenmark (COk)
Tel: 08-52304128
cecilia.ogenmark@sodertalje.se 
Design 
Christine Gylefors (CGs)
Tel: 08-52303770
christine.gylefors@sodertalje.se 
ASK/svenska/historia 
Dan Lindh (DLh)
Tel: 08-52304160
dan.lindh@sodertalje.se 
Musik/studio 
Denise Delbuque (DDe)
Tel: 08-52306088
denise.delbuque@sodertalje.se 
Engelska 
Dzintra Fonzovs Thornqvist (DFt)
Tel: 08-52302896
dzintra.fonzovsthornqvist@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Elin Nykvist (ENt)
Tel: 08-52304167
elin.nykvist@sodertalje.se 
Svenska/svenska som andra språk 
Erik Nihlgård (ENd)
Tel: 08-52302959
erik.nihlgard@sodertalje.se 
Teater 
Eva Nyberg (ENy)
Tel: 08-52304135
eva.nyberg@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Fred Sandquist (FSt)
Tel: 08-52304766
villy.sandquist-fred@sodertalje.se 
ASK 
George Bonnet (GBt)
Tel: 08-52306113
george.bonnet@sodertalje.se 
Media 
Ghada Sabbagh (GSh)
Tel: 08-52306269
ghada.sabbagh@sodertalje.se 
Matematik 
Göran Linday Natt och Dag (GLy)
Tel: 08-52306745
goran.linday@sodertalje.se 
Idrott 
Heléne Panikian (HPa)
Tel: 08-52303677
helen.panikian@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Ida Nyström (INy)
Tel: 08-52303617
ida.nystrom@sodertalje.se 
Svenska 
Ingvar Selberg (ISg)
Tel: 08-52306784
ingvar.selberg@sodertalje.se 
ASK/svenska 
Ivan Ossoinak (IOk) - Tjänstledig
ivan.ossoinak@sodertalje.se 
Teater/dans 
Johanna Isgren (JIn)
Tel: 08-52306048
johanna.isgren@sodertalje.se 
Naturkunskap 
Johanna Johnson (JJo)
Tel: 08-52303648
johanna.johnson@sodertalje.se 
Religion 
Karin Bernerstedt (KBt)
Tel: 08-52303973
karin.bernerstedt@sodertalje.se 
Bild 
Kjell Wiremark (KWk)
Tel: 08-52304185
kjell.wiremark@sodertalje.se 
Foto/film 
Lars Grahm (LGm)
Tel: 08-52301920
lars.grahm@sodertalje.se 
Arkitektur 
Leif Johansson (LJn)
Tel: 08-52304153
leif.johansson@sodertalje.se 
Musik/studio 
Lena Boström (LBm)
Tel: 08-52303631
lena.bostrom@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Lena Lindell (LLi)
Tel: 08-52304055
lena.lindell@sodertalje.se 
Språkintro 
Lena Strand (LSd)
Tel: 08-52304177
lena.strand@sodertalje.se 
Bild 
Lena Yngvesson (LYn)
Tel: 08-52303406
lena.yngvesson@sodertalje.se 
Dans 
Lisa Nelson (LNn)
Tel: 08-52301908
lisa.nelson@sodertalje.se 
Engelska 
Liv Jans (LJs)
Tel: 08-52303882
liv.jans@sodertalje.se 
ASK 
Louise Thorendal (LTi)
Tel: 08-52304541
louise.thorendal@sodertalje.se 
Specialpedagog ASK 
Mari Ward (MWd)
Tel: 08-52304183
mari.ward@sodertalje.se 
Musik 
Maria Destici (MDi)
Tel: 08-52304156
maria.destici@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Maria Quinchavil-Steen (MQu)
Tel: 08-52304235
maria.quinchavil-steen@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Maria Rösblad (MRd)
Tel: 08-52304158
maria.rosblad@sodertalje.se 
Svenska 
Maria Sundin (MSu)
Tel: 08-52302194
maria.sundin@sodertalje.se 
Dans 
Marie Hanna (MHa)
Tel: 08-52304105
marie.hanna@sodertalje.se 
Språkintro 
Mariko Kawasaki (MKa)
mariko.kawasaki@sodertalje.se 
Japanska 
Maryam Banej (MBj)
Tel: 08-52304044
maryam.banej@sodertalje.se 
Språkintro 
Meri Khamis (MKh)
Tel: 08-52304982
meri.khamis@sodertalje.se 
Svenska som andra språk 
Niclas Steeve (NSe)
Tel: 08-52306533
niclas.steeve@sodertalje.se 
Musik 
Ola Villadsen Beccau (OBu)  Balett 
Paolo Sancini (PSi)
paolo.sancini@sodertalje.se 
Italienska/franska 
Patrik Boberg (PBg)  Bild 
Petronella Lundberg (PLi)
Tel: 08-52303986
petronella.lundberg@sodertalje.se 
Historia 
Robert Olofsson (ROn)
Tel: 08-52304178
robert.olofsson@sodertalje.se 
Matematik/kemi 
Samharib Elyo (SEl)
Tel: 08-52304137
samharib.elyo@sodertalje.se 
Matematik/teknik 
Sarah Klerkefors (SKs)
Tel: 08-52303885
sarah.klerkefors@sodertalje.se 
ASK/engelska 
Sirpa Ohtamaa (SOa)
Tel: 08-52301863
sirpa.ohtamaa@sodertalje.se 
Specialpedagog 
Tove Rådmark (TRk)
tove.radmark@sodertalje.se 
Dans 
Åsa Esping Jameson (ÅJn)
Tel: 08-52304142
asa.esping-jameson@sodertalje.se 
Media