Kontakt

Kontaktuppgifter till administration/reception, sfi-inskrivning, studie- och karriärvägledare och ledning på vuxenutbildningen i Södertälje, Västergatan 2.

Kontaktuppgifter

E-post:
vuxenutbildningen@sodertalje.se

Telefon:
08-523 013 49

 

Svar på vanliga frågor

De flesta svar på vanliga frågor hittar du under fliken: vanliga frågor

Lärplattformen Vklass

Information om lärplattformen Vklass hittar du under fliken: Om vår skola

Har du frågor mejlar du till: larplattformen.vux@sodertalje.se

Studiestöd

Har du frågor om studiestöd vänder du dig till CSN, kontaktuppgifter hittar du här: www.csn.se

Vuxenutbildningen i Södertälje

Hitta hit

Hitta hit

Vår adress är Västergatan 2, Södertälje.

Med pendeltåg

Stig av vid Södertälje Centrum. En promenadväg går från Södertälje Centrum upp mot Torekällberget och tar cirka 12 minuter. 

OBS! Brant backe. Använd karta/gps då skyltningen är begränsad.

Läs mer på SLs hemsida.

Med fjärrtåg

Fjärrtågen stannar vid station Södertälje Syd. Därifrån går buss. 

Läs mer på SLs hemsida.

Med buss

Buss 751 går från Södertälje Centrum till Torekällberget.

Läs mer på SLs hemsida.

Med bil

E4:an norrifrån och söderifrån. Enklast är att ta avfart Södertälje norra, Morabergsavfarten. Om du kommer med E20 västerifrån, ta avfart Vasa trafikplats.

OBS! Följ karta/gps hur du kör eftersom skyltningen är begränsad.

Parkering

Det finns en parkering i direkt anslutning till skolan med ca 200 platser. Parkeringen är avgiftsfri.

Postadress

Postadress

Södertälje vuxenutbildning
Västergatan 2
151 89 Södertälje

Du kan även lägga brev i vår brevlåda utanför entrén på Västergatan 2.

Kontakta ledningen

Skolledning

Administrativ chef: Elin Berglund

E-post: elin.berglund@skolasodertalje.se

 

Biträdande rektor för Basen och SFI, studieväg 1:
Eulali Ardanian

E-post: eulali.ardanian@skolasodertalje.se

 

Biträdande rektor för SFI, Maxi och Flexi:
Staffan Holst

E-post: staffan.holst@skolasodertalje.se

 

Biträdande rektor för Grundläggande kurser, 
svenska som andraspråk och engelska:
Eulali Ardanian

E-post: eulali.ardanian@skolasodertalje.se

 

Biträdande rektor för Gymnasiala yrkesutbildningar:
Kjell Hjelm

E-post: kjell.hjelm@skolasodertalje.se

 

Rektor för Vuxenutbildningen i Södertälje,
utbildningar i egen regi:
Achilles French

E-post: achilles.french@skolasodertalje.se

 

Rektor för Vuxenutbildningen i Södertälje,
utbildningar i extern regi:
Andreas Thun

E-post: andreas.thun@skolasodertalje.se