Scenprogram

Medborgardagen innehåller många blandade uppträdanden. Du möter etablerade artister som Nassif Al Fakir, men också Kulturskolans elever och YouTube-stjärnorna IJustWantToBeCool.

SCENER

Stadshusets foajé

12.00 – 12.20

  • Invigning av Medborgardagen, av kommunstyrelsens ordförande, Boel Godner (S) och Stadshuskören  

12.30 – 12.50

  • Kulturskolans stråkensemble 

12.55 – 13.25

  • Serbiska föreningens dansgrupper

13.30 – 13.45

  • Boogie Lovers

13.50 – 13.55

  • Orientalisk dans, av Folkuniversitetet

14.00 – 14.45

  • Kulturskolan sjunger och spelar

14.50 – 15.05

  • Telge Harmony

15.15 – 16.00

  • Musik med Göran Wiklund, Lotta Arvidsson, Johan Eklind

 

Estrad

12.20 – 12.40

  • Moving Art Company

12.45 – 13.00

  • Tälje Linedancers

13.05 – 13.20

  • JAM dansstudio (ABF, Arbetarnas bildningsförbund)

13.25 – 13.45

  • Wendela Hebbegymnasiets danselever

13.50 – 14.05

  • Södertälje Gymnastik- och Sportförening

14.10 – 14.20

  • Assyriska Föreningens barndansgrupp

14.30 – 14.55

  • Södertälje Seishin Ryoku klubb

15.15 – 15.45

  • I Just Want To Be Cool, scensamtal och möte för fans

 

Trombon

12.30 – 12.55

  • El Sistema, musikkonsert

13.00 – 13.55

  • Kulturskolan spelar

14.00 – 14.40

  • Nassim al Fakir
    musik från barn- och familjeskivorna, Springer runt och säger Hej och Ute och cyklar

14.50 – 15.15

  • Kulturskolans Rockband

15.20 – 16.00

  • Jompas HipHop-sagor
    Glädje och lärande står i fokus när JOMPA berättar genusmedvetna sagor om b.l.a vänskap, homosexualitet, trafikregler och att våga ta sin egen väg.

 

NOVA – Scen och utställning

(I lokal Symfoni-Harmoni.)

12.00- 16.00

  • Miniatyrutställning med Aurora Lindén

12.00- 16.00

  • Bildspel och utställning av trycksaker, textilier, affischer, knappar mm

13.00 – 13.30

  • Öppen scen, med Olle Arvidsson

13.30 – 14.30

  • Karategamers – en turnering för besökare med radiostyrda Gokarts.

14.30 – 15.00

  • Öppen scen

15.00 – 15.15

  • Slagverksensemble, tillsammans med Kulturskolan.

15.15 – 16.00

  • Karategamers – en turnering för besökare med radiostyrda Gokarts.

 

 

Vi reserverar oss för eventuella ändringar i scenprogrammen ovan.