Röklukt känns fortfarande från Kagghamra
Södertörns brandförsvarsförbund arbetar med branden i avfallshögen i Kagghamra, Botkyrka kommun. Branden uppstod den 23 december, och röklukt kan fortfarande komma att kännas på olika platser i Södertälje kommun.
Södertörns brandförsvarsförbund arbetar just nu med att täcka den rykande avfallshögen med sand. Beroende på väder och vindrikting kan det uppstå lägen där röklukt känns i vissa delar av Södertälje kommun.
Att täcka högen med sand är ett omfattande arbete som pågår veckans alla dagar. Den preliminära prognosen är att högen ska vara täckt inom 7 veckor, och att det ska bidra till ingen eller kraftigt minskad rökutveckling.
Film om arbetet med branden
Södertörns brandförsvarsförbund har gjort en film där du får veta mer om insatserna i Kagghamra. Filmen finns på deras webbsida: Insatser Kagghamra
Du hittar uppdaterad information på deras webbplats: https://www.sbff.se/aktuellt/