Södertälje kommun utvärderar årets snöröjning
Under ett dygn i januari föll upp mot 50 centimeter snö på vissa ställen i Södertälje, och under kommande dagar mättes snödjupet till över 60 centimeter på vissa platser i kommunen. Snön, den hårda vinden och isbildning skapade svårigheter i trafiken, bland annat med begränsad framkomlighet. Nu ska kommunen se över hur snöröjningen fungerade under ett av de värsta snöovädren sedan 1940-talet.
Enligt SMHI blev årets vinter den näst mest snörika i kommunen sedan vintern 1946–47. Bara 2009–10 föll det mer snö, cirka 85 centimeter.
– Det kom enorma volymer på kort tid, mer än någon var beredd på. Det tar tid att få bort snön då, även om vi arbetar dygnet runt, säger Thomas Andersén, driftplanerare på Södertälje kommun.
Under de första dygnen forslades runt 500 lastbilslaster med snö bort. Därefter körde 14 lastbilar tillsammans minst 150 laster om dagen. En last väger ungefär fyra ton. Det innebär att under de veckor som snöröjningen pågick forslades minst 8 400 ton snö bort.Nu ska kommunen se över arbetet med snöröjningen. Den interna utvärderingen påbörjas i mars, och innefattar interna frågeställningar bland kommunens olika kontor och nämnder, och södertäljebornas inskickade synpunkter och felanmälningar under snöröjningen.
En sammanställning görs sedan för att fastställa vilka eventuella förändringar som kan eller bör göras.
Hur ofta och när kommunen ska snöröja är i första hand en säkerhetsfråga – det går till exempel inte att ploga när trafiken är tät eller när barn leker på skolgårdar. Men snöröjning är också en budgetfråga som är aktuell året runt. Vidare delar kommunen ansvaret för snöröjning med fastighetsägare, som ansvarar för snöröjning på trottoarer och områden utanför sina fastigheter.
Om du vill läsa mer om kommunens snöröjning och prioriteringsordning, så får du flera svar här.