Stadspark på Slussholmen

En park ska anläggas på Slussholmen och Lotsudden i centrala Södertälje. Parken ska bli en oas med aktiviteter för alla – mitt i staden och precis intill vattnet.
En ny detaljplan för Slussholmen håller på och tas fram. Här ska anäggas en ny stadspark i Södertälje, en plats för vila, rekreation och möten för Södertäljebor och besökare.
När Trafikverket är klar med ombyggnaden av Södertälje kanal och sluss kommer verket att flytta lagerverksamheten från området. Kommunen kommer då att köpa större delen av Lotsudden av Sjöfartsverket, inklusive de byggnader som finns på området.
Tanken på ett nytt Slussholmen har funnits länge och 2014 anordnade man en dialog på Södertäljefestivalen kring hur Södertäljeborna vill att Slussholmen ska se ut och vad som ska finnas där. Därefter har man haft fler mindre dialoger och fokusgrupper. Nu kan många av de önskemålen bli verklighet, och återfinns i det gestaltningsförslag som tagits fram.
Många lämnade förslag och synpunkter om hur de skulle vilja utveckla den framtida mötesplatsen. En del vill kunna fika och äta här, andra vill kunna dansa eller leka i en lekpark. En stark önskan har varit hängmattor vid bryggan, över vattnet. Många vill att det ska finnas något att göra i parken året om.
På Lotsudden kommer det att finnas café/restaurangverksamhet. Visionsbild från gestaltningsprogrammet, Nyréns arkitekter.
Ny detaljplan för Slussholmen
En detaljplan för Slussholmen och området kring slussen håller på att tas fram. En detaljplan är ett juridiskt bindande dokument som reglerar hur mark- och vattenområden får användas. Idag är hela Slussholmen planlagd som verksamhetsmark enligt den gamla stadsplanen från 1944. Med den nya detaljplanen är syftet att göra Slussholmen tillgänglig för allmänheten genom att möjliggöra parkmark samt en mindre yta för restaurangverksamhet inom Slussholmens södra del, Lotsudden.
Planen syftar också till att ge förutsättningar för verksamhet för sluss och sjöfart, samt ändra markanvändningen på omgivande natur- och parkmark från verksamhetsområde till dagens faktiska markanvändning. Övergripande för hela planområdet syftar planen till att skydda och bevara den befintliga värdefulla kulturmiljön.
Detaljplanen skickas ut för granskning under perioden 22 sept - 31 okt 2025. Då finns möjlighet att komma in med synpunkter på detaljplanen.
Läs mer om detaljplanen här.
Natur i stadsrummet
Södertälje växer och vi blir allt fler. Naturen ska inte sluta vid stadsgränsen utan integreras i stadsrummet. Att anlägga en park på Slussholmen är ett sätt att öppna staden mot vattnet och stärka kopplingen till de nya gång- och cykelstråk Sjöfartsverket ska anlägga längs Södertälje kanal när ombyggnaden av kanalen och slussen är klar.
Slussholmen kommer tillsammans med Marenplan, Stadsparken och Kusens backe utgöra ett allmänt grönt stråk. Här ska finnas varierade parkkaraktärer med något för alla.
Visionsbild från gestaltningsprogrammet.
Vem bygger?
Södertälje kommun ansvarar för anläggningen av parken.
Tidsplan
Detljplaneförslaget var ute på samråd 11 januari till 22 februari 2024. Du kan läsa planhandlingarna här. Nu sammanställs synpunkterna och förslaget bearbetas inför granskning.
Parken kommer att börja anläggas efter att Trafikverket är klar med ombyggnaden av Södertälje kanal och sluss.
Vill du veta mer?
Läs alla planhandlingar och gestaltningsprogrammet här
Läs mer om hur lekplatsen ska se ut
Läs om kommunens översiktsplan och program för stadskärnan
Hängmattor över vattnet var ett av önskemålen som kom fram under medborgardialoger med invånare. Visionsbild från gestaltningsprogrammet, Systra.
Visionsbild från gestaltningsprogrammet över hur det nya Slussholmen kan se ut på vintern.