Nyhetsarkiv

Den 23-25 augusti är det dags för Södertäljefestivalen. Musik, mat och glädje i ett fritt festivalområde. Kommunen hittar du på Saltsjötorget och vi bjuder på skaparverkstad, lounge, silent disco, scenframträdanden och lekar för de yngre. Se dig själv i framtidens Södertälje, hör om hur vi utvecklar kommunen med strukturplaner och tala cykling.

Vad är du nöjd med och vad tycker du kan förbättras i Södertälje? Det är frågor som ställs i en attitydundersökning som genomförs av Statistiska centralbyrån, SCB, på uppdrag av Södertälje kommun vartannat år. Syftet är att mäta hur kommuninvånare ser på Södertälje. Under den kommande veckan skickas information om årets undersökning ut till 4100 utvalda Södertäljebor mellan 18 och 84 år.

Den 30 juni uppgick folkmängden i Södertälje kommun till 98 468 personer. Det innebär att antalet Södertäljebor ökade med 1 087 vilket är en förhållandevis kraftig ökning.

Såhär efter semestern har vi på Kultur 365 fått en ny PlaymÄker som heter Josefine Kraft.

Kafé Linbloms håller öppet under tiden med försäljning av kaffe, bullar och smörgåsar.

7 september på Torekällberget. Det bjuds på ett brett program med sång och musik, konserter, dans, föreställningar, workshops, konst, barnaktiviteter och mathantverk.

Ursula von der Leyen är EU-kommissionens nya ordförande. Vad är hennes vision för EU-kommissionen under den nya mandatperioden? Läs hennes politiska riktlinjer för perioden 2019 - 2024 här.

Ett underhållsarbete kommer att genomföras av gång- och cykeltunneln som ligger under Stockholmsvägen, i förlängningen av Aspegrensvägen. Arbetet påbörjas under vecka 32 och avslutas under senhösten. Tunneln kommer att vara öppen för gång- och cykeltrafik under arbetet.

Nu är det dags för ännu en utflykt! Den 20 och 21 augusti anordnar Kultur 365 i samarbete med Nobina en resa till hemmet av ett utav Europas största kakbord, nämligen Taxinge Slott.

Missa inte chansen att se när gårdsmusikanterna spelar! Just nu är våra feriepraktikanter ute i äldreomsorgen i Södertälje och sprider glädje med sin musik.