Nyhetsarkiv

Under vecka 9 flyttar slöjden in på Södertäljebyrån. Mellan måndag och torsdag får alla som vill möjligheten att pröva på att slöjda.
På tisdag, den 8 mars, kommer en delegation politiker från tyska parlamentet (Bundestag) att besöka Lina grundskola. Syftet är att lära sig mer om hur Sverige arbetar med att integrera unga flyktingar i vårt utbildningssystem och att få veta mer om hur funktionsnedsatta människor integreras i svenska skolor.

Kommunen ska tillsammans med andra kulturaktörer i Södertälje ta fram en kulturplan. Planen ska lyfta fram kulturens olika och viktiga roller i samhället.

Biblioteken i Södertälje satsar stort med att öka den digitala delaktigheten i Södertälje. Den 14 till den 18 mars deltar stadsbiblioteket i europeiska kampanjveckan Get online Week – Digital vecka.

Nu betalar kommunen ut 11,1 miljoner kronor till 144 föreningar och 8 studieförbund i Södertälje.
Johan, som börjar sin tjänst den 7 juni, kommer närmast från Ekerö kommun där han är miljö- och stadsbyggnadschef.

Den 1 maj börjar Helena Hellström som ny chef på Kulturskolan i Södertälje kommun. Helena kommer närmast från Karolinska institutet och Konstfack.

Södertäljeborna ska tillsammans vardagscykla så långt som möjligt under maj månad. Flest trampade mil vinner.

Den 21 april gästar den uppmärksammade designern Maja Gunn Södertälje konsthalls torsdagssalong.
Konsthallen tar ett nytt grepp och breddar sin verksamhet för att nå nya målgrupper.