Öppet hus
Du är väl nyfiken på Kultur 365:s kommande aktiviteter för hemmavarande seniorer? Välkommen att träffa oss på öppet hus. Du får möjlighet att prova på olika kulturaktiviteter och veta mer om vår kommande verksamhet. Vi bjuder på en inspirerande blandning av dans, sång, musik och teater med kultur, gemenskap och glädje i fokus!
Vi planerar att starta upp egna mötesplatser som vi kallar kulturrum på flera platser runt om i kommunen. Hit kommer hemmavarande seniorer välkomnas till att delta i olika kulturaktiviteter, umgås med varandra och oss.
Inför uppstarten bjuder vi in till öppet hus på de platser där verksamheten kommer att bedrivas. Det är ett tillfälle att träffa oss, få veta mer om verksamheten och ta del av våra planer.
Samtliga tillfällen hålls klockan 10.30–12:30 på följande platser och datum:
Fredag 4 december – Futurum i Järna
Torsdag 10 december – Folkets hus i Mölnbo
Onsdag 16 december – Aktivitetshuset Mosaik i Ronna
Torsdag 17 december – Fritidsgården i Hölö
Varmt välkommen till våra öppna hus!