Brunnsängskolan

Brunnsängskolan är en F-9-skola som ligger i stadsdelen Brunnsäng i Södertälje. Brunnsängskolan är idag en två- respektive treparallellig skola.

Skolan har närhet till natur och en stor idrottsplats med bland annat en fotbollsplan, plan för beachvolleyboll och ett utegym. På Brunnsängskolan ser vi rörelse som något positivt för inlärningen och har därför ett extra idrottspass för eleverna i årskurs 7–9 samt planerade rastaktiviteter som bidrar till mer rörelse för de yngre barnen. 

Skolans lokaler är modernt inredda med fokus på en god lärmiljö. Vår stora skolgård bjuder in till lek och spontanidrott och har även sociala ytor för eleverna att umgås på.  

Brunnsängskolans vision är att alla elever ska bli sedda och bygga förtroendefulla relationer till vuxna och kamrater. Denna vision genomsyrar hela vår verksamhet och skapar trivsel och trygghet för våra elever.

 

 

 

Kontakt

Expedition

Administratör

Narmin Lindborg

08 - 523 035 89

narmin.lindborg@skolasodertalje.se

brunnsangskolan@skolasodertalje.se

Skolledning

Rektor

Victor Hanna

08-523 044 02

victor.hanna@skolasodertalje.se

 

Biträdande rektor årskurs F-3

Sara Strömqvist Bensadoun

08-523 013 92

sara.stromqvist-bensadoun@skolasodertalje.se

 

Biträdande rektor årskurs 7-9

Jenny Pettersson

08 - 523 023 82

jenny.pettersson@skolasodertalje.se

 

Fritidshem

Fritids A 08-523 038 74

Fritids B 08- 523 019 92

Fritids C 08- 523 031 95

 

Fritidsklubb

08-523 043 94

 

Elevhälsa

Skolkurator

Rebecca Chabo

08-523 014 55

rebecca.chabo@skolasodertalje.se

Skolsköterska

Yasemine Lindgren 

08-523 044 27

yasemine.lindgren@skolasodertalje.se

 

Socialpedagoger

Julia Atthem ansvarar för årskurs F-6

08- 523 019 13

julia.atthem@skolasodertalje.se

 

Christian Figaro ansvarar för årskurs 7-9

08- 523 071 40

christian.figaro@skolasodertalje.se

 

Studie- och yrkesvägledare

Christian Fayez

08- 523 024 31

christian.fayez@skolasodertalje.se

 

Vaktmästeri

Maher Afram

08- 523 053 96

maher.afram@skolasodertalje.se