Igelsta grundskola

Igelsta grundskola är en F-9-skola som ligger vackert beläget vid Igelstaviken i Östertälje. Skolan är omringad av vacker omgivning och har nära till kommunikationer.

Igelsta grundskola startade höstterminen 2014 och har idag 485 elever från förskoleklass upp till årskurs 9, med två klasser i varje årskurs.

Alla vi som arbetar på Igelsta grundskola jobbar för att varje elev ska känna sig trygg och bli sedd varje dag, en skola där alla elever är våra elever. Vi vill skapa en lustfylld lärandemiljö där vi alla känner delaktighet, förtroende och respekt för varandra.

Kontakt

Expedition

08-523 066 58

igelstagrundskola@sodertalje.se

Administrativ chef

Lotta Renberg

08-523 048 37

lotta.renberg@sodertalje.se

Skolledning

Rektor

Kremena Söderström

08-523 030 01

kremena.soderstrom@sodertalje.se

Biträdande rektor årskurs F-6 och fritidshemmet

Zara Liefvergren

08-523 021 96

zara.liefvergren@sodertalje.se

Biträdande rektor årskurs 7-9

Therese Lund

08-523 029 08

therese.lund@sodertalje.se

Fritidshem

08-523 028 21

Fritidsklubb

08-523 029 35

Elevhälsa

Skolkurator

Ulrika Kindstedt

08-523 016 36

ulrika.kindstedt@sodertalje.se

Skolsköterska

Monica Andersson

08-523 060 64

monica.andersson@sodertalje.se

Studie- och yrkesvägledare

Tomas Berg

08-523 033 48

tomas.berg@sodertalje.se

Vaktmästeri/IT-samordnare

Frank Poblete

Frank.poblete@sodertalje.se

08-523 029 66